Resekcja korzeni
Kompleksowo prowadzone leczenie oraz doświadczenie personelu zdobyte w ramach wieloletniej praktyki pozwala nam na trafne diagnozowanie dolegliwości naszych pacjentów.
Konieczność wykonania resekcji wierzchołka korzenia zęba jest zazwyczaj uargumentowana zapaleniem tkanek około wierzchołkowych (parodontitis apicalis), które najczęściej występuje w następstwie leczenia kanałowego lub utrzymywania się stanu zapalnego pomimo poprawnie przeprowadzonego leczenia endodontycznego.
Resekcje korzenia dokonujemy również w przypadku zdiagnozowania:
- głębokie złamanie korzenia,
- utknięcie złamanego narzędzia kanałowego głęboko w kanale,
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych przy zębach z zacementowaną nadbudową, stanowiących zakotwienie dla uzupełnień protetycznych.
Powodem występowania zapalenie tkanek okołowierzchołkowych są bakterie obecne w kanale korzeniowym tzn. że w miejscu kości w okolicy wierzchołka korzenia pojawia się swoista tkanka zapalna. Zabieg polega na wycięciu okienka w błonie śluzowej i odsłonięciu kości nad wierzchołkiem danego korzenia, a następnie usuwa się kość i wierzchołek korzenia oraz tkanki dotknięte zapaleniem.
Po wykonaniu zabiegu kanał korzeniowy zostaje szczelnie zamknięty odpowiednimi materiałami od strony korony zęba lub od strony wierzchołka korzenia. Takie leczenie zapewnia pacjentom skuteczne wyleczenie dolegliwości i ustąpienie bólu.
W naszym gabinecie specjalistą w tej dziedzinie jest:
Tomasz Falkowski
lekarz dentysta
Założyciel i Prezes Kliniki S.TOM, twórca pierwszego gabinetu wielospecjalistycznego w Warszawie. Ukończył wydział stomatologii w Warszawie w roku 1980.
Więcej informacji
W latach 1981-1990 pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Medycznej w Warszawie. Nauczyciel kilku pokoleń stomatologów–prowadzi kursy w zakresie implantologii. Wieloletni mentor i trener Central European Implant Academy. Prekursor w psychoterapii m.in w leczenia dentofobii.
Początkowo specjalizował się w leczeniu dzieci, obecnie specjalizuje się w implantoprotetyce, chirurgii stomatologicznej i plastycznej jamy ustnej.